Lamblia – przyczyny i objawy

lekarze specjaliści > Lamblia > Lamblia – przyczyny i objawy

Specjaliści Radzą

Lamblia – przyczyny i objawy

Lamblia – nazywana jest często chorobą brudnych rąk. Jest to choroba powstająca w wyniku zakażenia robakami nazywanymi Giardia lamblia. Najczęstsza przyczyną lamblii jest brak higieny osobistej ( rzadkie mycie rąk, wspólne ręczniki i sztućce, mycie naczyń i sztućców zimną wodą), jedzenie niemytych warzyw i owoców oraz nadmierna ilość słodyczy w diecie. Lamblia jest dość trudna do zdiagnozowania, ponieważ nie daje charakterystycznych dla objawów. Lamblia częściej występuje u dzieci niż u dorosłych. Objawy lamblii u dzieci i dorosłych trochę się różnią. Objawy występujące u dorosłych to : bóle i wzdęcia brzucha w okolicy nadbrzusza, zgaga, odbijanie, nudności, gwałtowne, wodniste, sfermentowane stolce, gazy, stany podżółtaczkowe, czasem przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego lub nieżyt żołądka oraz bóle głowy w skutek odchodów lamblii w krwioobiegu tzw. toksyn, brak apetytu, częste męczenie się, stany podgorączkowe. Z kolei objawy u dzieci świadczące o istnieniu pasożytów lamblii to : nawracające, przewlekłe bóle brzucha szczególnie nasilające się po jedzeniu, częste, wodniste biegunki, ogólne osłabienie i podżółtaczkowe zabarwienie oczu. W celu wykrycia lamblii należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje na badanie kału, które należy powtórzyć kilka razy w kilkudniowych odstępach czasu w celu uzyskania prawidłowego wyniku. Lamblia leczona jest antybiotykami.

Zobacz więcej >>

 

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.

 

copyright © 1999-2016 Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: (22) 621-81-17, medserwis@medserwis.pl